Uvod v Feeder ribolov

Uvod v Feeder ribolov

Kratka zgodovina in izvor tehnike

Feeder ribolov oziroma ribolov s krmilnikom je priljubljena metoda ribolova belih rib, ki uporablja napravo, imenovano feeder oziroma krmilnik. Njegovi začetki segajo v sredino 20. stoletja v Združenem kraljestvu, ko so ribiči iskali učinkovitejše načine za povečanje ulova v stoječih vodah in rekah. Sprva so uporabljali improvizirane feederje iz materialov, kot so mrežasta žica in svinčene cevi, napolnjene s sipko hrano, ki je privabljala ribe.

Prava revolucija feeder ribolova se je začela v 60. in 70. letih, ko so proizvajalci ribiške opreme razvili prve namensko izdelane feederje. Hkrati so ribiči izpopolnili tehnike in uporabljali palice z občutljivimi konicami, imenovane quiver-tip, ki so omogočale boljšo zaznavo ugrizov. Do 80. let je feeder ribolov postal nepogrešljiv na tekmovanjih, še posebej pri lovu na vrste, kot so ploščič, rdečeoka in krap. Seveda govorimo o stanju v Združenem kraljestvu.

Zaradi svoje prilagodljivosti in učinkovitosti je feeder ribolov postal globalni fenomen. Inovacije, kot so method feeder so še dodatno razširile možnosti in uspešnost te tehnike. Danes feeder ribolov ostaja ena najbolj priljubljenih metod med rekreativnimi in tekmovalnimi ribiči v Združenem kraljestvu, saj je primeren za različne vrste vod in ribolovnih razmer.

Pri nas je pa ta tehnika poznana več ali manj pri mlajši populaciji ribičev vendar priljubljenost tehnike narašča.

Zakaj izbrati feeder ribolov?

Feeder ribolov ponuja izjemno vsestranskost, preprosto uporabo in odlične rezultate. Ne glede na to, ali lovite v rekah, jezerih ali ribnikih, je ta tehnika preizkušena rešitev za uspešen ribolov.

Nasveti za začetnike

Izbira opreme

  • Palica: Uporabite feeder palico dolžine 3,3–4,2 m (11–14 ft), odvisno od razdalje metanja in vrste vode.
  • Role: Izberite srednje veliko rolo (velikost 3000–4000).
  • Krmilniki: Klasični kletkasti ali method (praviloma se uporabljajo na stoječih vodah) krmilniki so najpogostejša izbira.
  • Vrvice: Glavna vrvica naj bo debeline 0,20–0,28 mm, za navezo pa uporabite tanjšo vrvico (0,10–0,16 mm).

Z-fish krmilniki


Izbira in priprava vabe

  • Sipka hrana: Pripravite mešanico drobljenca in arom, ki ustreza ciljni vrsti rib.
  • Vabe za na trnek: Koruza, črvi, peleti ali mini boiliji (dumbells) so odlična izbira.

Tehnika metanja

  • Feeder napolnite s sipko hrano in ga nežno vrzite na izbrano lokacijo. Poskusite metati na isto mesto za natančno hranjenje. Uporabljajte clip na roli.
  • Ko vržete feeder, napnite vrvico ampak bodite pozorni, da krmilnika, ki je v vodi ne premikate. V kolikor se krmilnik premakne je najbolje ponoviti met.

Spremljanje in odzivanje

  • Opazujte gibanje konice palice. Rahlo drhtenje ali močan poteg signalizira ugriz.
  • Po ugrizu hitro ukrepajte in nežno privijte ribo proti sebi.

Nasveti za uspeh

  • Začnite s pogostimi meti, da ustvarite privlačno območje za ribo oziroma krmišče.
  • Prilagodite velikost trnka in vrsto vabe glede na aktivnost rib.
  • Poskusite z različnimi aromami in vabami, da ugotovite, kaj najbolje deluje.

Z nekaj vaje in pravilno opremo bo feeder ribolov hitro postal ena vaših najljubših tehnik ribolova! 🎣

Več o feeder ribolovu

Spremljajte naš blog saj bomo v naslednji seriji člankov preučili oziroma podali več informacij o tej tehniki. Govorili bomo o navezah, tipih krmilnikov, ribolov na tekočih in stoječih vodah in še mnogo drugega.

Feeder srečanja na reki Krki

Ali ste vedeli, da v sodelovanju z Ribolov na reki Krki pogosto organiziramo feeder srečanja ob reki Krki? Sledite nam na facebooku in tiktoku kjer lahko spremljate dogajanje in se nam mogoče celo pridružite. Namen srečanj je prijateljsko druženje, deljenje znanja in pa širjenje te tehnike ribolova pri nas.